Świat hokeja to nie tylko NHL. Ba, to nawet nie tylko hokej na lodzie. Istnieją różne jego odmiany. Hokej na trawie, hokej na rolkach, unihokej… rodzajów jest sporo, ale my zajmiemy się nie hokejem na, a hokejem pod, a dokładniej pod wodą! Ludzka kreatywność nie zna granic i ktoś wpadł na pomysł, by rywalizować między sobą również w ten sposób. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo historii tego sportu oraz zasadom gry. Być może zamiast zarywać kolejną noc z NHL, od teraz ktoś z Was zainteresuje się uderzaniem krążka w trakcie nurkowania.
Co to jest Octopush?
Octopush to zagraniczna nazwa hokeja podwodnego. Musicie bowiem wiedzieć, że szczególnie popularny jest on w Wielkiej Brytanii. Tam też rozpoczęło się uprawianie tej dyscypliny i to jeszcze w latach ‘50. XX wieku! Hokej podwodny został zapoczątkowany w sierpniu 1954 roku, kiedy to powstał nowy klub zrzeszający nurków z angielskiego Southsea. Władze klubu zaczęły myśleć nad planem treningowym na okres zimowy, ponieważ wizja spędzenia pół roku w basenie wydawała się nieszczególnie przyjemna. Aby spędzić ten czas ciekawiej, opracowano grę zespołową.

Potrzebne były małe kije, zwane popychaczami, krążek oraz maski do nurkowania. Celem było umieszczenie krążka w bramkach umieszczonych pod wodą za pomocą popychaczy. Początkowo w grze brały udział dwuosobowe zespoły, jednak z czasem liczebność graczy wzrosła do sześciu. W przeciwieństwie do hokeja na lodzie, nie jest to sport kontaktowy. Zawodnicy nie mogą się przepychać, ani odpychać. Poza tym byłoby to trudne, gdyż każda akcja rozgrywana jest na jednym wdechu i trwa około kilkunastu sekund. Nie ma tutaj bramkarzy, a krążek można pchać lub uderzać wyłącznie za pomocą kija.
Zasady hokeja pod wodą
Dziś octopush lub jak ktoś woli – hokej pod wodą rozgrywany jest w 25-metrowym basenie o głębokości od dwóch do czterech metrów. Drużyny składają się z 10 zawodników, ale tylko sześciu może być w wodzie jednocześnie. Pozostała czwórka to rezerwowi, którzy mogą zmienić kolegów w każdej chwili, jednak najpierw tamci muszą wyjść z wody. Mecz składa się z dwóch połów po 15 minut każda z trzema minutami przerwy pomiędzy. W przypadku remisu zarządza się dogrywkę, która trwa 10 minut, a jeśli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, gra toczy się do pierwszej zdobytej bramki, jak w hokeju na lodzie.
Nie odbywają się rzuty karne, choć w trakcie meczu mogą zostać podyktowane. Jeżeli jeden z zawodników zostanie sfaulowany w polu bramkowym, sędzia dyktuje karnego. Zespół wyznacza dwóch graczy atakujących, a przeciwnicy jednego broniącego. Ten czekając na sygnał sędziego musi trzymać się krawędzi basenu. Arbiter zawodów ustawia krążek na trzecim metrze od bramki i po jego znaku, atakujący mają pięć sekund na przeprowadzenie akcji.

Ekwipunek graczy
Gracze posiadają maski i rurki do nurkowania, a także płetwy. Obowiązkowe są również ochraniacze na twarz i krótki 35-centymetrowy kij, czyli popychacz. Na głowie muszą mieć założone czepki, a na wiodącej ręce rękawicę. Krążek waży ponad kilogram, więc uderzanie go pod wodą, to wcale nie taka prosta sprawa. Nic dziwnego, że żeby grać w octopush należy wykazać się wysokim poziomem kondycji.
W hokej pod wodą gra się już dziś na całym świecie i regularnie organizuje się oficjalne mistrzostwa. Zawodnicy rywalizują ze sobą zarówno na szczeblu lokalnym, narodowym i klubowym. Najlepszymi reprezentacjami w octopush są Anglia, USA, Ausralia, Francja, Nowa Zelandia oraz Kanada. To właśnie w tej ostatniej odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Wzięło w nich udział pięć państw, a ostatecznie wygrała je Holandia. W 2016 roku mistrzostwa świata odbywały się w RPA i tu liczba uczestniczących reprezentacji wzrosła już do siedemnastu.